Мароканското външно министерство е разпространило късно снощи комюнике до медиите, в което уточнява, че Рабат е взел решение „да привика за консултации” посланика си в Алжир. Ходът представлява остра промяна на тактиката, след острата размяна на реплики от последните дни между двете страни относно статута бившата испанска колония, която официално е в пределите на Мароко, коментира RFI.
Искрата пламна в резултат на изказване на алжирския президент Абделазиз Бутефлика, направено пред активисти на „Фронт Полисарио” в Абуджа, Нигерия, в което той призовава за допълнително условие към мисията на ООН в Западна Сахара, свързано с „правата на човека”. Мярка, на която Мароко се противопостави ожесточено, по време на преразглеждането на мандата на мисията на Световната организация.
Властите в Рабат реагираха мигновено и разпространиха през официалната си информационна агенция Maghreb Arab Press (MAP) комюнике, в което осъждат „провокативния характер” на изказването.
Алжирският министър на външните работи призова вчера „мароканските си братя” към „сдържаност”, осъждайки едновременно с това „безотговорния и неприемлив” характер на реакцията на Рабат. Войната на думи бързо обхвана пресата и политическата класа, за да достигне накрая и до дипломацията, допълва RFI.
Международните наблюдатели припомнят, че „Фронт Полисарио” е въоръжено сепаратистко движение в Западна Сахара, появило се през 1973 г. и в първите години от съществуването си води борба против испанската колонизация. След 1975 г., с подкрепата на алжирското правителство, организацията започва въоръжена борба срещу мавританското и мароканското присъствие в Западна Сахара,.
С посредничеството на ООН през 1991 г. е постигнато примирие между „Фронт Полисарио” с условие за провеждане на референдум за самоопределяне на населението на Западна Сахара, което мароканските власти успяват да отложат и до днес.
Регионът на Западна Сахара е актуално разделен на две части, като западната е контролирана от Рабат, а източната се управлява от „Фронт Полисарио”.