Ректорът заподозря задкулисна намеса в окупацията на университета

Официалният фотограф на европейските десни увековечи брюнетката Асистентка на Бойко събра очите на елита на ЕНП в Дъблин (ГАЛЕРИЯ)
„В окупацията на Софийския университет „Св. Климент Охридски” имаше негласна, задкулисна намеса. Аз предупреждавах студентите от началото, че безскрупулни политици ще се опитат да ги яхнат, имаше такива неща, макар и не съвсем открито. Имаше такова нещо, но то е неизбежно - който и да направи протест в България, ще има политическа сила, която ще се опита да го използва.” Думите са на ректора на СУ проф. Иван Илчев, който коментира студентския протест след заседанието на Академичния съвет на ВУЗ-а. Той обаче не уточни, чия е намесата, за която говори, с аргумента, че публичното изказване на констатацията му не отговаря на поста, който заема.

На пресконференцията след Академичния съвет, който още в края на миналия месец не подкрепи окупацията, присъстваха и студенти, които не са съгласни с нея. Те внесоха подписка против окупирането като форма на протест.

В СУ окупирана остава само „Аула Магна”. Проф. Илчев съобщи, че са се разбрали с Ранобудните студенти  да освободят тържествената зала за 25 ноември, когато е университетският празник. Протестиращите ще освобождават аулата и за връчване на дипломи и други тържествени случаи.

Ректорът обяви, че няма да определя ограничаването на достъпа до университета като „окупация”, защото е „нелепо да говорим, че някой окупира собствената си сграда - говорим за акция на студентите”.

„От началото на акцията сме се срещали всеки ден, а някои дни и по няколко пъти. Никога не сме имали проблеми с комуникацията със студентите, невинаги сме се съгласявали един с друг”,  добави проф. Илчев.

„Всеки ден сме разговаряли със студентите и сме ги призовавали да търсят друг ефективен начин на протест, продължаваме да разговаряме и да ги убеждаваме”, каза още  той.

От Ректората съобщиха, че още в понеделник заповедта за компенсиране на пропуснати занятия е публикувана на интернет сайта на университета.

„Има график, по който деканите трябва да организират пропуснатите занятия, като това ще става основно в съботните дни до края на годината. Някои студенти ще трябва да учат и на 27, 28 и 30 декември, както и на 2,3, 4 януари”, коментира проф. Илчев.