Александър Кашъмов

Би било странно и смущаващо, ако ВСС освободи Гешев поради уронване престижа на съдебната власт, а президентът не изпълни конституционното си задължение да приложи това решение чрез указ. Не виждам какво би било основанието да се вземе такова решение. Това каза адвокат Александър Кашъмов за „Твоят ден“.

„От самото начало на избора на Гешев имаше обществено знание кой стой зад него. Години наред той не личеше да беше загрижен за правата на гражданите, защото прокуратурата не произнесе осъдителни присъди за политици. Гледахме театровиден спектакъл, в който ако прокуратурата желае вади на бял свят данни за личния живот, в други изобщо не знаем какво става. Това се отнася и до „Барселонагейт“. Изведнъж се оказа, че е много стойностен казус, след като години наред топката беше тупкана. Имаше дори отказ да бъде образувано досъдебно производство по този случай“, заяви той.

По думите му отказ от издаване на президентски указ винаги е на ръба на спазване на Конституцията. „Доколкото може да се прецени, че президентът има такава власт, тя е свързана с достойнството, почтеността, моралните качества на един кандидат. При избор на нов главен прокурор ще бъде интересно как ще бъде избрана парламентарната квота“, коментира Кашъмов.

Според него желанието за постигане на конституционното мнозинство е прераснало в стряскане, заради фигурите, които се оказват начело на реформата. „Не трябва да се обезкуражават носителите на реформата. Фигурата на главния прокурор трябва да остане, премахването му е екзотична идея. За такова решение трябва да има сериозни причини. Реформата може да премине по бърз начин.Трябва цифрата 7 да се замени с цифрата 3 – мандатът не е адекватен. Обсъждано е да се обособят окръжни прокурори, които да са едновластни, но това би довело до феодализация. Механизмът за разследване на главния прокурор е символ на реформата, а не нещо, което ще се налага да се повтаря често“, подчерта той.