Румен Радев

Кризата между Русия и Украйна е с глобални измерения и създава заплаха не само за сигурността на България и региона ни, но и за цяла Европа. Това заяви президентът Румен Радев.

„Това е криза с глобални измерения. Диалогът се води на най-високо ниво. България е част от усилията за намаляване на напрежението. Всички трябва да работим, за да се избегне военното решение на тази криза. Неведнъж съм казвал, че трябва да се търси дипломатическо решение на тази криза”, обясни държавният глава.

По думите му обаче най-голямата заплаха за националната ни сигурност е неглижирането на въоръжените сили и нашите съюзни ангажименти. „Трябва да скъсаме с това отношение да се сещаме за проблемите на армията от криза до криза”, категоричен е Радев.

„Ангажиментите на държавното ръководство към въоръжените сили трябва да бъдат постоянни и целенасочени и да не се изчерпват с еднократно придобиване на техника и въоръжение. Модернизацията е непрестанен процес”, посочи държавният глава.

Според него декларацията на новото правителство, че нашата национална сигурност ще се гради върху конституционните задължения на българската армия, трябва да бъде подплатена с ясни ангажименти, виждания и подкрепа как ще развиваме нашите въоръжени сили и как ще ги осигуряваме.

„В НАТО има ясен процес на планиране. Той се следва строго. България е предприела един гъвкав и отворен подход. Първо трябва да сме наясно,  че тази така наречена батальонна бойна група на ниво НАТО – за нея се говори много, но не много хора знаят какво представлява тя. Естествено е, че тя не може да реши проблемите на националната сигурност. Но нейното изграждане е важно. Тя ще покаже, че можем да работим заедно с нашите съюзници и можем да запълним дефицитите които имаме през годините. По този начин ние заедно ще можем да демонстрираме че можем да отговорим на всяка криза”, подчерта Радев.

На въпрос кога ще пристигнат първите 8 самолета F-16, които очаква страната ни, той отговори: „Доставката ще закъснее и то не с малко. Това е изключително тревожно. Поставя се на изпитание не само личният състав. Но това води и до рискове България да загуби въздушен суверенитет, да загуби възможността да охранява сама въздушното си пространство, което е и въздушно пространство на НАТО”.