Гроздан Караджов

Първият гост в предаването „Лице в лице“ по бТВ  днес е вицепремиерът и регионален министър Гроздан Караджов. Следва разговор за магистрали, инхаус поръчки, битка с корупцията и затова как властта ще отговори на задаващите се протести.

 – Наистина основен въпрос, имате ли отговор на протестите? Днес говорителят на правителството Лена Бориславова каза, че криминални елементи ще се присъединяват към протеста на полицаите. В същото време обаче, господин Караджов, става ясно, че ВМРО ще протестира, „Възраждане“ ще протестира срещу обедняването, срещу високите цени.

Високите цени са факт. Не може да се отрече, че това е проблем № 1 за България в момента, че хората имат право да протестират, не че това е убягнало от вниманието на правителството, напротив – непрекъснато се търсят механизми за компенсиране както на бизнеса, така и на небитовите потребители на ел. енергия, на други енергии, така че да се облекчи натискът на цените върху хората. Така че по правото на протест, аз мога единствено и само да подкрепям всеки справедлив протест на гражданите за по-добър живот. По отношение на това кой за какво използва определени социални процеси, виждате че опозицията това очевидно е начин да спечели някакъв рейтинг и точки в политическата битка. Което не е достойно, но като цяло аз съм винаги на страната на хората, които протестират за своите справедливи каузи.

–  Вие сте четворна коалиция с много разнопосочни мнения, разнопосочни интереси. Мислите ли, че може да устоите на един силен граждански натиск, ако инфлацията, която е 9,1, ако това поскъпване продължи в този вид?

Инфлацията беше ясна още през юли миналата година. Аз си спомням, че през юли написах първата си статия, която излезе в няколко медии след това, че тръгващите нагоре енергийни цени, темпът, по който вече в Европа и света се виждаше накъде вървят, ще доведе до двуцифрена инфлация, така че не съм бил много далеч от истината. Да, близо 10% инфлация за миналата година е много сериозна сума. За всеки гражданин това означава, че една десета от портфейла му е изчезнал. И естественият начин да се възстанови това нещо е през доходите. В същото време и държавата е в много неизгодна позиция, защото едновременно с компенсирането на инфлационните процеси, тя трябва да мисли и за онези пари, които инвестира, т.е. всеки лев, който  неинвестираме в инфраструктура днес, той догодина вече си е загубил 10% от стойността, следващата още 10, т.е. за 4-5 г. колкото трае един инвестиционен процес, ще може да построите два пъти по-малко, отколкото ако сте били гъвкави и бързи в момента. Аз пренасям малко към своята си тема.

–  Това е важно, защото част от отговорите, които дават ГЕРБ, когато им говорят за ин хаус процедурите, за предварителните плащания – те казват да, но по този начин ги правим по-евтини и сме предвидили увеличението на цените. Ще ви питам за това след мъничко. Има обаче нещо, което се появи според мен, една пукнатина – темата строеж на АЕЦ „Белене“. Знаете, онзи ден премиерът Петков тук в предаването беше категоричен – няма да строим „Белене“. БСП обаче са категорични, че няма такова нещо в споразумението ви и че това трябва да се обмисли, даже специална декларация трябва да се напише за това. Може ли „Белене“ да се превърне в проблем?

Аз, за разлика от нали, аз нямам касателство с енергийните въпроси, но имам…

–  Но вие сте вицепремиер в правителство, което трябва да реши ще се строи или не „Белене“.

За щастие или за нещастие имам някакво политическо битие и преди да седна в този стол и моята консистентна дясна позиция винаги е била, че икономически смисъл от строежа на „Белене“ няма никакъв. И естествено тя се различава от лявата позиция. За щастие не виждам някой да се е забързал да строи „Белене“. Така че пукнатина в конкретната ни коалиция не може да се търси.

–  След изявлението на премиера БСП веднага реагираха, има специална декларация на партията им по този въпрос, така че аз мисля, че това ще е проблем. И въобще ляво-дясно ли е „Белене“, но не това е нашата тема сега.

Донякъде е ляво-дясно.

–  Защо? Не е ли въпрос на икономически разчети?

Точно така. Защото е въпрос на икономически разчети и на „Белене“ не му излизат икономическите разчети, по този въпрос са водени множество разговори, даже и референдум беше проведен. Така че народът си каза думата. Мисля, че след като народът си каза думата, хубаво е всички да замълчим. Така че, ако искате, мен /…/ посоката „Белене“, но „Белене“ няма икономически смисъл. Втората, защо е лява и дясна тема. Защото втората ос е оста България-Русия и защото „Белене“ е проект, който разчита изцяло върху руски технологии и неговото преоборудване върху модерни технологични релси е много трудно възможно, още повече тук на кадрите виждате и опакованото в найлони старо технологично оборудване.

–  Добре. Сменяме обаче темата, защото имам много въпроси за ресора, за който вие отговаряте. Кажете защо поддръжката на АМ „Струма“ поскъпва с 2 милиона на година?

Въпросът е чудесен. Само че, ако бяхте го задали „защо поддръжката на АМ „Струма“ струва с 1 милион по-малко“, това щеше да е верен въпрос. Не знам кой мъдрец е изчислил, че поскъпва. Това е пак част от онзи Мики Маус механизъм.

–  Това е като с „Белене“. Като поканя някой симпатизант ми обясняват как ще потекат реки от пари, ток и други неща. Сега същото ли е?

За миналата година за текущ ремонт и поддръжка на АМ „Струма“ са похарчени 46 милиона. Това е реалната сума, която е разплатена. Само че, ако си спомняте, аз ги наричам Мики Маус договори, по времето 2020-2021 г. са се сключвали договори за общо 200 милиона за текущ ремонт и поддръжка. И след това те са анексирани, анексирани, та като се е свършило анексирането за 2021 г. сумата е 46 милиона, сега сме обявили с таван 45 милиони, т.е. поевтинили сме с 1 милион. Това е една фалшива новина, която имах възможност…Истината е тази – аз разчитам много на това да се спазва законът за обществените поръчки, това е голямата промяна, която се случва в МРРБ, по-скоро в АПИ, където са правени сериозни, също са правени в миналото поръчки по Закона за обществените поръчки, но след това те са били първо на символична стойност след това са ги анексирали до безкрай. Сега такова анексиране няма. Сега се пускат всички обществени поръчки и част от ефекта, който очаквам да видя като министър е поевтиняване общо на цената за поддръжка на цената за основни ремонти, въобще малко да променим облика на българския път.

–  Хайде, ще видим как. Сега, сменихте ръководството на „Автомагистрали“, Десислава Христова тук каза задкулисието се връща през задния вход. Защо сменихте ръководството? И освен това – какво ще правите с „Автомагистрали“? Тя беше, тази фирма се беше превърнала в символ на Мики Маус договори, нали така?

Точно така. Защото, както се казва, от медиите всички разбраха и аз оттам разбрах, че всъщност задкулисието си е било вътре и се наложи да го уволня. Това е най-точният отговор. Задкулисието, което е сновяло между кабинета на министъра и правна дирекция и е уредило тези Мики Маус ин хаус договори на времето, което е било член на борда на „Автомагистрали“ същото това задкулисие изведнъж се е явило през миналата година изпълнителен директор и там целият борд на директорите си работят тихо и кротко, правят си някакви работи, които само те си знаят и всичко е тихо и кротко. Това задкулисие, което е истинското задкулисие, в мига, в който го уволниш от много сладките позиции, които заемат, със заплати двойни на моята като министър и вицепремиер, изведнъж казва – а, задкулисието идва сега. Хайде, наблюдавайте сега, вие сте медии, хората ме наблюдават всеки ден, наблюдавайте да видим къде е било задкулисието.

–  Нямайте съмнение, защото „Автомагистрали“ в предната редовна власт беше се превърнало в символ на начин някакви хора да получават някакви договори, има опасения за корупция и прочие. Така че много внимателно и вас ще наблюдаваме. Трябва ли ви тази фирма изобщо, която не може нищо да прави, само наема подизпълнители и прочие? Защо ви е това нещо, ще остане ли, в какъв вид ще остане?

„Автомагистрали“ е имала своята позиция като фирма, която е поддържала автомагистралите в България. Донякъде самичка, до голяма степен самичка, за някои дейности с подизпълнители. Те нямат асфалтови бази да си произвеждат сами асфалта. Почти няма верига от дейности, която да не използва в стопанския живот подизпълнители, така че това е детайл. Те са се специализирали в поддръжката на автомагистралите в България. Мисля, че в това са добри като такава биха могли да останат. В един момент обаче се ражда тази гениална идея как да заобиколим законите в България, как да заобиколим най-вече закона за обществените поръчки? Еми, като си подадем на ин хаус. И така АПИ прави този договор за ин хаус на една своя фирма, това е „Автомагистрали“ в случая, като заобикаля изискването на закона тази фирма „Автомагистрали“ да може да осъществи значителна част от дейността сама. Ако погледнете европейската директива, там е записано поне 80% от дейността. Каква е истината? В момента и до последно това, което видях като разплащания в „Автомагистрали“ между 8 и 14% от сумата остава в „Автомагистрали“, всичко останало…

–  Под формата на какво?

Във вид на комисионна, за да се издържа. Те са доста хора, те са над 270.

–  Така както го описвате, те са като една касичка. Те правят ин хаус процедури и си взимат комисионни, с които да се хранят, за да свършат тази работа.

Пощенска кутия за заобикаляне на закона. Аз затова го наричам, че това е направено с антизакон, с противозаконна цел, т.е. че те са незаконни, защото е заобиколен закона за обществените поръчки. А след това самите договори, които „Автомагистрали“ сключват с подизпълнителите, те са за наем на техника или за доставка на материали, заобикаляйки и прикривайки един истински договор за изработка. Защото тези подизпълнители изработват части от магистралата, участъци от магистралата. Т.е. виждате и на двете места се е наложило да се заобиколи закона, за да се постигне истинската цел – строеж на автомагистрала.

–  Това ли е истинската цел – строеж на автомагистрала и затова се заобикаля закона или има друга…, не може ли по закон да има строеж на автомагистрала в нашата родина?

Ето това е въпросът и това е отговорът – може, ако се спазва законът за обществените поръчки така, както се спазва в момента. Процедурите, които тепърва ще излязат, те са над 300 процедури, които готвим в момента и ще излязат, така че всеки ще може да се яви на тези процедури при максимално отворени условия, така че да могат да влязат и малки, и средни фирми, а не както вие много добре казахте във въпроса си – раздават се на едни фирми, пък след това те ги прераздават на по-малки и средни фирми. Тези по-малки и по-средни фирми, те са сериозно смачкани и като ценови условия, и като срокове, и като изисквания. Но в тяхното досие не пише и те и досега страдат от това, че те са строили магистрали. Пише, че са доставяли материали, че са давали под наем техника, разбирате ли, а те са строителни фирми и нямат референция, че са строили магистрали.

–  И сега въпросът на ГЕРБ – Комитова е плащала по тези договори, ин хаус. Също така и Караджов плаща по тези ин хаус договори. Те съучастници ли са в престъплението на века? Съучастник ли сте, защо плащате по ин хаус?

Това е все едно да ме попитате, ако някой, все едно някой да бутне някого по стълбите, той да си потроши главата, да започне да му тече кръв и той да слезе долу и да го попита защо така си окървавен целият. Те са бутнали държавата с тези ин хаус договори, сега бюджетът се е сринал, окървавен и сега се смеят и казват – вие защо това, което ние направихме му тече кръв? Защото те са ги сключили тези договори. Тези договори според българското право са си действащи. Те са изпълнявани в продължение на 3 г. досега – 2018, 2019 г.

–  Макар и със заобикаляне на закона, те са действали.

Абсолютно. И това всеки юрист в България ще го потвърди. До момента, до който не бъдат обявени за нищожни или за унищожаеми било от една от двете страни и съответно другата ще има право да го занесе това нещо в съда и да пита съда нищожно ли е.

–  Вие имате ли право да питате съда, за да знаем докога ще плащате за ин хаус процедурите?

Имам това право. И два месеца много сериозно се ровя в това, защото става дума за много договори. Става дума, първо, за всички отсечки на АМ „Хемус“, за всички отсечки на скоростния път Видин-Ботевград, става дума за над 60 свлачища, които са по този ин хаус се работи, става дума за 5 милиарда, малко без 5 милиарда лева пари, български пари на данъкоплатеца. Аз не съм убеден към момента какви са рисковете, които ще претърпи бюджетът от едно или друго мое действие, заради което вече съм го казвал веднъж, казвам го и пред вас, сме ескалирал въпроса към МС и в момента там се прави последна комплексна юридическа експертиза специално фокусирани върху риска за бюджета, че са незаконни, незаконни са. Но ако сега ги прекратим, може ли държавата да претърпи вреди? Според мен има голям риск. Първо, с авансите, за част от фирмите гледах им балансите, помолих одиторите на Автомагистрали да ми покажат кои са съконтрагентите, за някои от фирмите те нямат нищо нито капитал, нито имущество, нищо. Така че как ще си вземем авансите е много тежък проблем. Второто е какво ще стане, в случай, че един съд примерно каже, че не са нищожни тези договори. Какви неустойки би платила държавата. Ето защо съм много внимателен. Т.е. изключително се страхувам…

–  Т.е. ще плащате заварените ин хаус процедури, докато няма решение на съда и докато не се види колко икономически…

Не, вероятно не повече от месец още ще продължи тази работа. Повече няма да се плаща. Това, което е платено през миналата година, да ви кажа нито Комитова е била информирана, нито аз съм бил информиран. Тези плащания са между АПИ и „Автомагистрали“. Аз и за договора…

–  Значи цялото общество говори за ин хаус процедурите, а АПИ без да информира Комитова и без да информира вас, си плаща?

Да, защото са си действащи договори. Аз така разбрах от медиите и за АМ „Европа“, че е подписано на 22 декември и го научих чак през януари. После ме питайте защо сменям бордове и управителни съвети? Заради такива неща.

–  Чак 2027 г. ли ще бъде готова АМ „Хемус“?

В най-добрия случай, да.

–  А в най-лошия?

В най-лошия случай, ако се прекъснат процедурите, ако се тръгне към нови процедури, тъй като, вижте, този дефект е бил заложен още през по-миналата година. АМ „Хемус“, който каквото да разказва, аз неслучайно казвам – първи, втори, трети участък си имат проекти и по тях се работи. Оттам нататък трасетата са претърпели видоизменяния, а 7, 8 и 9 трасе са тотално различни вече, т.е. там няма проекти. Тепърва се влиза в проектиране, тепърва в следата на проектирането трябва да се мине през отчуждаване. За трасето, където е изменено, тези 10 км ще трябва да се прави нова процедура за ОВОС, нали разбирате колко тежки процедури са това. Една процедура по ОВОС е 1 г. минимум.

–  Имаше обещание 2022 г. да стане от предишните управляващи.

Предизборните обещания са малко като…

–  Т.е. вие не вярвате, че е било възможно?

Абсолютно не е било възможно, това го доказаха експертите. Аз го казах още в първите две седмици, или третата седмица, когато бях на тази позиция, направих среща с техническите експерти на АПИ, която се излъчваше в интернет и там хората можаха да чуят отговорите за срокове на всички тези проекти в България. И АПИ специалистите казаха никога не е било възможно преди 2027 г. да се случи това нещо.

–  2,4 милиарда са средствата, които ще отидат директно от бюджета за пътища. Кажете кои пътища? За какво?

Те са няколко стотин тези пътища, качени са на страницата на МРРБ. Бяха там повече от месец престояват. В приоритетните пътища са отсечките, където има повишение на ПТП-та, там където загиват най-много хора. Фактически, където има най-много пострадали, те ще бъдат направени изрядно с приоритет. Следващите отсечки са тези, които са най-разбитите по оценка на нашите пътни управления. Точно те бяха качени 2 седмици на страницата за едно всенародно допитване. Получихме 480 обратни сигнала, в които 50% съвпадаха с нашите предвиждания. За останалите 50% половината от тях се повтаряха, т.е. реално около 100 нови предложения постъпиха и част от тях бяха отразени в програмата за 2022 г. така че ще направим онова, което е най-добро за пътната безопасност, онова, което е най-добро за най-развалените пътища и онова, което най-много тормози хората.

–  Продължавате ли да искате оставката на главния архитект на София?

Аз никога не съм я искал. Т.е. как да продължавам да искам нещо, което не съм поискал.

–  Мики Маус разговор стана, защото така казаха, че вие искате тази оставка.

Явно има много фалшиви новини около нас. Като примерно фалшивата новина, че тол управлението било на загуба. Хумор и сатира. Естествено, че не е на загуба. Миналата година тол управлението е събрало 450 милиона.

–  Значи няма нужда от ремонт тол системата?

Напротив. Затова е тази ревизия, която съм разпоредил, която мисля, че до 2 седмици изтича срокът, трябва резултатите да са ми на бюрото. Тя е в две посоки. Веднъж България дали е получила това, което е поискала със заданието си, т.е. договорът дали отговаря изцяло на изискванията. И второто е по юридическата страна – какво плащаме по договорите, кому и  могат ли тези неща да се намалят.