Българският бизнес може да осигури 200 000 работни места за украински граждани, каза по БНР депутатът от “Демократична България” Антоанета Цонева, като се позова на разговори на представители на работодателските организации с хора от правителството. 

През уикенда Антоанета Цонева, която е председател на парламентарната Комисия за политиките за българите извън страната посети градове с компактни бежански маси. “В Добрич, Варна, Балчик видяхме, че координационните центрове, изградени от институциите за бежанците, функционират”, каза тя. И увери, че са осигурени автобуси, които чакат на граничните пунктове в Румъния и Молдова, за да докарат във Варна хора с български произход и други украински граждани, които бягат от войната.  

Цонева благодари на хотелиерите за положените огромни усилия, като  напомни за очакванията им да получат компенсации поне за електрическата енергия. И съобщи, че вече има прието правителствено решение за всеки приютен бежанец да се плащат по 40 лв. храноден в продължение на три месеца. 

Председателят на комисията за българите в чужбина напомни също, че Европейската комисия задейства директивата, според която всички украински бежанци на територията на ЕС получават статут за пребиваване за 1 година, който им осигурява достъп до социалната и здравна система, както и до пазара на труда в страните членки.

Цонева заяви още, че стабилността на управляващата коалиция е била потвърдена с гласуването на оставката на министъра на отбраната Стефан Янев и с парламентарната декларация за войната в Украйна, която упълномощи правителството да води преговори за налагане на санкции над Русия. Тя обаче изтъкна, че националният интерес изисква всички политически партии, включително опозиционните, да имат отговорно отношение, а не да пропагандират руската линия. И предупреди ГЕРБ да не се включва в хибридни атаки, като тази със създаването на паника за горивата.