Йордания конференция

Лидери от Близкия изток и Европа днес се събраха в Йордания на конференция, посветена на укрепването на сигурността и стабилността в Ирак, съобщи Асошиейтед прес.

В срещата участваха високопоставени служители от регионалните съперници Саудитска Арабия и Иран, както и лидери от Франция, Ирак, Турция, Египет, Кувейт, Бахрейн, Оман и Европейския съюз. Страните заявиха, че целта е да се демонстрира „подкрепа за Ирак, неговия суверенитет, сигурност и стабилност, както и за политическите процеси в страната, напредъка в икономиката и развитието й и нейните усилия за възстановяване“.

От десетилетия стабилността и сигурността на Ирак са разтърсвани от вътрешни и външни конфликти. Оглавената от САЩ инвазия през 2003 г. доведе до години на насилие и религиозни конфликти, включително до създаването на екстремистката групировка „Ислямска държава“ и засилването на подкрепяните от Иран политически фракции и милиции, припомня АП.

Напоследък страната е парализирана от политическа безизходица, като основната разделителна линия минава между съюзниците и противниците на Иран. Напоследък Багдад се опитва да поеме ролята на посредник между Иран и Саудитска Арабия. Но поредицата от разговори между двете страни в Ирак бяха прекратени, като според съобщенията Техеран обвинява кралството в подстрекаване на протести в Иран.

Срещата днес се проведе като продължение на Багдадската конференция за сътрудничество и партньорство, свикана в Ирак миналата година със съорганизатор Франция. През последните години Париж играе все по-активна роля в региона, като президентът Еманюел Макрон също се опита да се намеси в търсене на решение за разрешаване на политическата криза в Ливан.

В речта си на конференцията Макрон заяви, че Франция е обвързана със стабилността в региона, който според него се бори с „безизходни положения, разделения, чуждестранна намеса и проблеми със сигурността“, в интерес на насърчаването на мира и сигурността в по-широкия Средиземноморски басейн.

„Вероятно Ирак, предвид последните десетилетия, е една от основните жертви на регионалната дестабилизация“, каза Макрон. „Необходимо е да успеем да… преодолеем разделенията в момента“.

Йорданският крал Абдула Втори заяви във встъпителните си думи, че срещата „се провежда в момент, в който регионът е изправен пред кризи в областта на сигурността и политически кризи“, както и пред заплахи за продоволствената, водната, здравната и енергийната сигурност и въздействието на изменението на климата.

По време на конференцията не бяха предвидени преки срещи между ирански и саудитски официални лица, но външните министри на двете страни говориха поотделно на откриващата сесия.

Иранският министър на външните работи Хосейн Амир-Абдолахиан заяви, че „политиката на Иран е да избягва войната и да работи за възстановяване на сигурността и стабилността“ и че страната е „готова да развива отношения с всички страни от региона, включително с приятелските държави на южния бряг на Персийския залив“.

Той също така потвърди готовността на Иран да се върне към международното споразумение за ядрената си програма, „при условие че не бъдат пресичани червените линии“.

Саудитският министър на външните работи принц Файсал бин Фархан заяви, че кралството „потвърждава пълното си отхвърляне на всякаква агресия на територията на Ирак“, което е очевидна атака към Иран, който неотдавна започна въздушни удари срещу кюрдски ирански дисидентски групи в Северен Ирак.

Ахмед Абул Гейт, ръководител на Арабската лига, призова Багдад да бъде оставен извън регионалните съперничества, като заяви, че „Ирак не трябва да бъде арена на конфликти или уреждане на сметки“.

Източник: Пламен Йотински, БТА