граница ограда

Река Марица, наричана Еврос в Гърция и Мерич в Турция, минава през една от най-отдалечените части на Европа. Освен това тя се превръща в една от най-милитаризираните, тъй като Гърция и целият Европейски съюз работят по начини да попречат на мигрантите да влязат в страната от Турция.

През 2023 г. Гърция планира да утрои дължината на стоманената гранична стена. Високата пет метра (16 фута) конструкция, направена от здрави стоманени колони, има фундаментни опори с дълбочина до 10 метра и е покрита с бодлива тел и метална бариера против сцепление.

В контролираните от армията зони от гръцката страна на границата ЕС финансира и тества усъвършенствана мрежа за наблюдение, която използва софтуер за машинно обучение и набор от фиксирани и мобилни камери и сензори за откриване на мигранти, опитващи се да преминат границата.

Критиците на мерките твърдят, че Гърция затяга авторитарните политики срещу мигрантите и търсещите убежище, действайки в сянка в граничните райони, които са под военен контрол и където външни цивилни наблюдатели нямат достъп. 

Полицията и жителите на границата казват, че са щастливи, че стената работи.

„Невъзможно е да се проникне“, казва капитан Цолакидис, който контролира патрулите по южната част на границата. „Построен е в райони по поречието на река Еврос, където преминаванията са най-чести. А капацитетът за възпиране е 100%“.

В следпандемичния прилив на активност повече от 250 000 мигранти са били предотвратени тази година на сухопътната граница между Гърция и Турция до края на ноември, според гръцките власти. През същия период повече от 5000 души бяха задържани, след като прекосиха реката.

Граничните служители, които използват кучета за наблюдение, високоговорители и мощни прожектори при патрули, казват, че множество инциденти, включващи до 1000 мигранти, не са необичайни за един ден през лятото и началото на есента, когато нивата на водата по река Еврос достигнат годишно дъно.

Източник: Евроком