Катерин Колона

Френската външна министърка ще посети в утре бразилската столица, а в четвъртък – Сао Пауло, за да „рестартира“ в политически план отношенията между Франция и Бразилия, възползвайки се от избирането на новия президент Луиз Инасио Лула да Силва, предаде Франс прес.

Дипломатическите отношения между двете страни силно се влошиха през управлението на Жаир Болсонаро, по-специално през 2019 г., когато бразилският лидер и един от министрите му язвително разкритикуваха френския президент Еманюел Макрон и съпругата му Брижит.

Макрон пък отправи критики по повод действията на Бразилия срещу пожарите в Амазония. Това засили търканията в контраст с твърде тесните връзки, поддържани през първия мандат на Лула.

Това ще е първото посещение на Катрин Колона в тази страна, уточни дипломатически източник пред журналисти. Нейният предшественик Жан-Ив Льо Дриан направи визита в Бразилия през юли 2019 г.

„Целта е да се покаже на дело (…) рестартирането на двустранните ни отношения с този важен партньор“, обясни източникът.

Очаква се и посещение на френския президент в Бразилия, но датата още не е огласена.

„Всестранното сътрудничество“ никога не е прекъсвало, изтъкна дипломатическият източник. „Фактически обаче четирите последни години не бяха на висотата на отношенията, които трябва да имаме“ с Бразилия, добави той.

Катрин Колона ще разговаря по-специално с президента Лула и с колегата си Мауро Виейра, за да обсъди „приоритетните насоки“, включващи темата за околната среда и трансграничното сътрудничество, каза източникът.

Франция, по-точно отвъдморската ѝ територия Френска Гвиана, споделя с Бразилия своята най-дълга сухопътна граница – 700 километра.

В Сао Пауло, голям финансово-икономически център на Бразилия, френската гостенка ще напомни значението на двустранните връзки – Франция е третият по значение чуждестранен инвеститор в страната (32 милиарда долара).

Франция е и най-големият чуждестранен работодател там – във френски предприятия работят 500 000 бразилци.

През 2006 г. президентите Жак Ширак и Лула да Силва лансираха амбициозно стратегическо партньорство между двете страни и по-късно бе подписан план за действия във всички сфери – военната, космическата, енергийната, икономическата, образователната и т. н. Той обаче изглежда ще бъде осъвременен, като включи нови проблеми, примерно борбата със затоплянето на климата.

Източник: Андрей Шарков, БТА