татуировки

От днес в ЕС е забранено използването на канцерогенни, мутагенни и репродуктивно токсични вещества в мастилата за татуировки и устойчиви гримове.

Забраната обхваща опасни вещества като някои азобагрила, канцерогенни ароматни амини, полициклични ароматни въглеводороди (ПАВ), метали и метанол.

Забранените  вещества имат безопасни алтернативи на пазара, изтъкват от Европейската комисия.

Според статистиката са татуирани около 12 на сто от европейците, включително тийнейджърите.

Влезлите днес в сила ограничения бяха приети от ЕК през декември 2020 г. Само за два пигмента забраната ще влезе в сила точно след година. Това са Blue 15 и Green 7, използвани съответно за сини и зелени мастила.

За бизнеса е предвидена допълнителна дерогация за срок от 1 година – период, през който трябва да бъдат намерени безопасни алтернативи на тези два пигмента.

„Там, където в момента няма заместители, е предвиден гратисен период, за да може индустрията да има време да намери алтернативни решения“, каза говорителят на Еврокомисията Ерик Мамер

Европейската агенция по химикали (ECA) заяви, че мастилата за татуировки и перманентният грим съдържат химически смеси, които могат да бъдат опасни, причинявайки „кожни алергии и други по-сериозни въздействия върху здравето, като генетични мутации и рак“.

Тя отбелязва, че пигментите на мастилото могат да проникнат в организма от кожата, засягайки органи като лимфните възли и черния дроб, и че лазерната обработка за заличаване на татуировки може да раздроби веществата на по-малки частици, които циркулират в организма.

„Тъй като химикалите, използвани в мастилата за татуировки и перманентния грим, могат да останат в организма за цял живот, съществува и възможност за дългосрочно излагане на потенциално вредни съставки“, се казва в доклад на ЕСА.

Двете основни вещества, за които в момента няма налични заместители, са синтетични бета-медни фталоцианинови багрила, често използвани в татуировките: Blue 15 и Green 7. Според германските здравни власти и за двете има опасения, че причиняват рак на пикочния мехур, въпреки че данните не са убедителни.

ECA заяви, че е малко вероятно търговците на дребно и потребителите да се сблъскат с повишение на цените в резултат на забраната на ЕС.