Имаме определени претенции по начина на гласуване, защото нашите предложения бяха всички тези поправки да бъдат направени в Изборния кодекс, а не в Закона за извънредното положение, защото този закон ще важи още няколко месеца. В същото време ни предстоят и президентски избори и не виждам защо такива поправки трябва да бъдат в Закона за извънредното положение“, така коментира депутатът от Парламентарната група на „БСП за България“ Петър Кънев пo БТВ настояването на левицата предложенията за промени в изборните правила да бъдат записани в Изборния кодекс, а не в друг временен закон.

Той напомни и за порочната законодателна практика, която управляващите прилагат – промени на един закон в преходни и заключителни разпоредби на съвсем друг закон. Кънев поясни, че вчера е била приета такава промяна по отношение на Закона за хазарта – в Закона за извънредното положение.

Председателят на Комисията по икономическа политика и туризъм подчерта, че Министерски съвет често бяга от обществено обсъждане на законите, които внася и ги внася или през ЗИД, или през преходни и заключителни разпоредби. „Това не е нормално и се усили през последните две години“, категоричен е Кънев.

Депутатът уточни, че още през 2017 г. левицата е предложила активна регистрация за изборите, но предложението не е било прието. „Тази година е удобна, защото имаме два избора. Сега е моментът да се направи регистър на избирателите“, смята той.

Относно мерките на правителството за справяне с кризата около Covid-19, Кънев заяви: „Има мерки, които проработиха, въпреки че не съм съгласен с тях. 60/40 проработи дотолкова, че влязоха едни пари в бизнеса. Моето лично предложение беше 80 или 90 към 0. Един бизнес, когато го затваряш, да му искаш осигуровки и заплати – не върви. От кризата пострадаха най-много туризма, ресторантьорството и транспорта. Смятам, че трябва да се помогне на ресторантьорите, които и вчера стачкуваха под нашите прозорци.“

„Призивите в Европа са „харчете“. В момента трябва да се помага на пострадалите от кризата. Всички теглят кредити. Това, което до момента е раздадено в България – милиард и двеста, или и половина – при 130 милиарда БВП, е равно на 1 %. Вие сами разбирате, че хората дават от 4 до 8 процента, а ние сме на 1-1,5 %“, коментира социалистът.

По повод предстоящите парламентарни избори, Кънев отбеляза: „Винаги сме готови за избори. Това са най-интересните и важни избори за последните 20 години“.