Ивайло Мирчев

След бъдещите парламентарни избори политическите сили трябва да се държат по-адекватно при преговорите за съставяне на правителство, коментира депутатът от “Демократична България” Ивайло Мирчев в сутрешния блок на Нова телевизия. 

“Видяхме този път как една партия, получила доверието на хората, изразяващо се в 65 депутати в Народното събрание, да се държи сякаш има 165, а на нея и трябват 121. Надявам се на следващите избори да не говорим за един списък с министри и премиер, който без да знаем имената, да трябва да одобрим, а да има коалиционно споразумение”, каза той.


Мирчев посочи, че зад коалиционното споразумение стоят реални ангажименти на политиците пред хората, които са дали доверието си. Добави, че с мандат на ДПС, ГЕРБ и БСП не може да има управление. На въпрос какво се променя при това положение той изтъкна, че промяната я има и се изразява в това, че Бойко Борисов вече не е фактор. 

“Промяната се вижда и от работата на служебно правителство, което показа, че може да върши доста прилична работа повече, отколкото правителство на ГЕРБ”, е мнението му.

Ивайло Мирчев коментира, че има множество факти за корупционния модел на ДПС и за институционалното обслужване на почетния им председател Ахмед Доган. Той посочи Росенец, схемата със студения резерв за ТЕЦ Варна и удълбочаването на Варненското езеро, за които държавата е дала стотици милиони левове.   

“В детската градина, когато някое момченце хареса някое момиченце има много по-солидни аргументи, отколкото ДПС, когато излезе и каже: “Вие сте на Прокопиев и Сорос”, тъй като ние нямаме ТЕЦ, нямаме пристанище, нямаме си “Росенец”, не сме участвали в корупционни сделки и в компрометирани обществени поръчки и няма какво друго да кажат. Това обаче в последните 10 години се изтърка”, заяви той. 

На въпрос за служебните автомобили на държавните институции Мирчев посочи, че след негови въпроси към всички 17 министерства е установено, че те се обслужват пряко от 3 хил. автомобила и хиляда шофьори. 

“Оказа се, че служебните коли и шофьори са за два батальона. Сериозно можем да увеличим българската армия и да я подсилим в северния й фланг, ако тези хора ги преобразуваме във военни отделения. Това не мисля, че съответства на начина, по който българските висши държавни чиновници трябва да се държат и трябва да дават пример”, допълни той.