Европейският парламент и Съветът на ЕС постигнаха тази нощ временно политическо съгласие за законодателството за цифровите услуги, по-известно като акт за дигиталните услуги. С него ще се фиксират в продължение на години нормите за едно по-сигурно и по-отворено дигитално пространство, както и по-справедливи условия за конкуренция между фирмите. 

Предвижда се процедура, която ще позволи на потребителите да сигнализират по-бързо за незаконно съдържание, което ще задължи платформите да реагират бързо. Предвиждат се и глоби в размер на 6 на сто от световния оборот на платформите, ако правилата не се спазват.

Текстът трябва да бъде приключен на техническо ниво и проверен от юристи-лингвисти преди Европарламентът и Съветът на ЕС да дадат официалното си одобрение по него.

„Да, имаме сделка“, написа в Туитър Европейският комисар за вътрешния пазар Тиери Бретон след няколкомесечни преговори по Закона за дигиталните услуги, който ще изисква от интернет-платформите, да отстраняват нелегално и опасно съдържание. Бретон добавя, че този проблем е бил голям крайъгълен камък за европейските граждани.

От големите технологични компании ще се изисква да контролират съдържанието, публикувано на техните платформи, а администраторите на платформите ще са задължени да разкриват мерките, които предприемат за защита на потребителите от дезинформация и пропаганда – същото важи и за търсачките.

На по-малките платформи ще бъде дадено време да се адаптират към изискванията, докато големите компании, включително „Гугъл“ (Google) и „Амазон“ (Amazon), ще трябва да се съобразят със закона веднага след влизането му в сила.