В днешния свят всеки определя журналистиката според някакви критерии: качествена, некачествена, жълта, кафява, журналистика на пропагандата, журналистика на мненията. Много рядко се говори за това как журналистите събират информация по обществено значими казуси, за да погледнат в проблемите на корупцията по-дълбоко. Такава е разследващата  журналистиката на данните от източници като например регистри на държавни институции, социални мрежи, публични и непублични документи.

В държави със съмнителни демокрацията и зле функционираща съдебната система, такива журналисти рядко са гости на големите медии, но пък за сметка на това често са заплашвани от властта, а разследвания им са неглижирани. Един български сайт, който работи изцяло разследваща журналистика на базата на големи данни, е Bird.bg Главният му редактор Атанас Чобанов коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ как може да се използва журналистиката на големите данни, в какви ситуации е полезна тя и за кого.

„Работим с няколко източника на информация. Най-често това са открити източници на различни видове регистри, между които свързани списъци правим връзки и можем бързо да идентифицираме лица, които са свързани с властта и при които се наблюдават някакви аномалии. Тоест имат участия във фирми, които печелят серийно обществени поръчки или пък техни роднини имат такива участия. Това би трябвало и държавата да може да го прави, но изглежда не е постигнато на този етап. Търсенето на игла в купа сено е много по-лесно, когато имаме мощен прожектор, който да осветява терена. Предварителната обработка на данните е много трудоемко начинание, но след това намирането е много лесно.“

Досиетата Пандора и защитата на Борисов

„Това, което открихме за адвоката на г-н Борисов  в „Досиетата Пандора“ не е пряка улика, но за нас е интересно, г-н Менко Менков, адвокат на г-н Борисов излиза в „Пандора“ като собственик на офшорни фирми, които не са обявени в България. Моята хипотеза е, че той представлява друго лице, защото няма логика един адвокат да регистрира такива фирми, освен, ако няма доходи, които да иска да прикрие или пък ако няма лице, което прикрива и което е негов клиент.

Защо прокуратурата не се самосезира по разследвания на „Bird“

„Защото „той си го е избрал“, както чухме в един запис. Става въпрос, че Делян Пеевски си е избрал главния прокурор Гешев. До колкото г-н Гешев е свързан с г-н Бориов, толкова е свързан и с Делян Пеевски.  Тези връзки ги няма в „Пандора пейпърс“, разбира се, но поведението на прокуратурата ги доказва с отказа ѝ да разследва очевидни улики като скрита собственост, укрити данъци, декларации с невярно съдържание, които излизат от „досиетата Пандора. Мисля, че докато Гешев е начело, няма да има никакви разследвания у нас“

Случаят „Карбовски член на СЕМ“

„Когато се явяваш за публичен пост, трябва да очакваш хората да те подложат на внимателна проверка. На сайта на НС беше качена кандидатурата на г-н Карбовски с автобиографията му. Там видяхме, че името му не е Карбовски, а Богданов. Като проверихме в какви фирми участва, установихме, че една от фирмите му е прехвърлена на „данъчно муле“ – професионален длъжник на НАП. След което е задлъжняла с над 100 000 лева на приходната агенция. Интересно е защо е прехвърлил фирмата си на „данъчно муле“, след като тя е била в добро състояние. Оказа се, че срещу Карбовски има дело, което явно е очаквал да загуби и за да не му вземат парите е прехвърлил фирмата си на „данъчно муле“.

Колатерални жертви

„За наше разследване, свързано с незаконното изсичане на горите прокуратурата в Чепеларе се е самосезирала и иска да ме разпита лично, което на мен ми се вижда като сценарий за тормоз, защото нещата, които разкриваме в нашето разследване всеки може да го види, то е публично. Значи ли че всеки град, за който сме писали, че има незаконна сеч трябва да ме викат да ме разпитват? За какво да давам сведения? Че съм си свършил работата с открити източници, до които държавата и прокуратурата имат достъп и просто трябва да сравнят две колони  с числа. Да разпитваш всетоносеца, вместо да си свършиш работата и да подгониш тези, които са секли и печелили от незаконната сеч, това е знак, че има воля да се тормозят журналистите и медиите.“

Чуйте целия разговор с Атанас Чобанов в звуковия файл.