Не ме разбирайте погрешно, каузата зад споменатото споразумение е привидно благородна, - гарантирайки „правата на изпълнителите” върху конкретните аудио и визуални произведения за срок от 50 години и давайки им права върху разпространението и използването на същите. Който познава как работи шоубизнеса, ще разбере! Но накратко: не е АКТА, ако не искаме да бъде!
Иначе „договорът”, който започва бързо да създава полемика, е подписан по време на „Дипломатическата конференция за защита на аудиовизуалните изпълнения на Световната организация по интелектуална собственост през юни 2012 година”. Последното е по официална информация на прес-службата на правителството.
Разбира се, тълкуването на договора дава основание за преследване на торент-тракерите, но самото споразумение до момента е ратифицирано единствено от … Сирия (сериозно), при необходими 30 държави от 122 и буквално гласи, че моралното право за пълното му прилагане зависи от властите във всяка една страна.
Споразумението не е най-належащия международен ангажимент на България и практически ще е „прах в очите” на обществеността, ако се позволи да отклони вниманието от по-сериозните теми, които НС ще разглежда в близките дни – Изборния кодекс и НК. А лобистките интереси, които се прокарват там, изискват организирана обществена съпротива!